گفتگو اخبار مقاله ها کتاب ها

 

 فایل صوتی پیشگفتار کتاب توقیف‌شده رضاشاه اثر صادق زیباکلام
  آنچه ابراهیم یزدی، صادق قطب‌زاده و ابوالحسن بنی‌صدر به نقل از امام در نوفل‌نوشاتو بیان می‌کردند، باورهای واقعی امام بودند.
 نشست روزنامه شرق با حضور صادق زیباکلالام و احمد شیرزاد
 صادق زیباکلام و روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری | بخش دوم
 صادق زیباکلام و روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری | بخش اول
 نامه سرگشاده به رئیس‌جمهور: دعوت از زنان، اهل سنت و کردها و مشاور یهودی در دولت جدید
 نگذاریم احمدی‌نژادیسم بازگردد
 اگر احمدي‌نژاد تاييد صلاحیت شود، با روحاني به دور دوم انتخابات مي‌روند.
 تاثیر فقدان هاشمی همچون رد صلاحیتش است
 پیام تسلیت صادق زیباکلام در پی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
 گزارش سخنرانی صادق زیباکلام در پارلمان بریتانیا: گام‌های کوچک برای اصلاحات سیاسی
 اربعین را سیاسی نکنیم
 

1

 

 

تاریخ انتشار : 1397/03/08

گزارش یازدهم دهکده امید

نزدیک به سه هفته پیش به‌اتفاق همکاران دست‌اندرکار به دهکده امید رفتیم. در ابتدا، جلسه مفصلی در حدود چهار ساعت در دانشگاه رازی داشتیم. عمده مطالب در این جلسه پیرامون برخی مشکلات اجرایی که میان بعضی از همکاران اصلی‌مان بوجود آمده، بود. ماحصل بحث‌ها آن شد که یک مجموعه مدیریتی تحت عنوان «هیئت‌مدیره» یا چیزی شبیه به آن تشکیل دهیم و تصمیمات توسط آن هیئت به همکاران ابلاغ شود. به دنبال این تصمیم قرار شد، اواخر اردیبهشت نشستی در تهران داشته باشیم و هیئت‌مدیره را تشکیل دهیم(در گزارش بعدی به استحضار خواهم رسانید). ازآنجا به‌اتفاق همراهان به دهکده امید رفتیم. خانم‌ها دکتر فاطمه قوانلو، فرشته گازرپور و مهندس وحید یگانه ازجمله همکارانی هستند که اخیراً به جمعمان پیوسته‌اند. خانم دکتر قوانلو سابقه امدادرسانی و توانمندسازی بانوان و خانم گازرپور هم تجربه زیادی در امور توانمندسازی روستائیان دارند و از اسفندماه در دهکده امید مستقرشده‌اند. آقای مهندس وحید یگانه هم از زمان شروع به کار خانه‌سازی به‌عنوان ناظر از جانب «تیم دانشگاه» در «امید» مستقرشده‌اند. مابقی اعضا، همکاران قبلی‌مان بودند؛ اما جلسه در دهکده امید پیرامون دو مسئله جدید است که با آن‌ها مواجه شده‌ایم:

 

۱- استفاده از تکنولوژی «تری ـ دی ـ پنل» در ساخت دیوارها و سقف خانه‌ها.

این تکنولوژی جدید دو مزیت نسبت به استفاده از بلوک سیمانی در ساخت خانه‌های روستایی دارد. نخست اینکه خیلی سبک‌تر از سیمان و بتن است و در صورت وقوع زلزله خسارات و تلفات بسیار کمتری را سبب می‌شود. ثانیاً، به‌واسطه استفاده از فوم، ازنظر تبادل سرما و گرما به‌صورت عایق عمل می‌کند. درنتیجه صرفه‌جویی زیادی در مصرف انرژی می‌نماید؛ اما مشکل اساسی آن است که هزینه استفاده از آن خیلی بیشتر از بتن است و درنتیجه «بنیاد مسکن» نمی‌تواند از این تکنولوژی در ساخت منازل استفاده نماید. حسب برآورد همکاران فنی، تفاوت آن با سیمان برای هر واحد بالغ‌بر ۴میلیون تومان می‌شود.

همان‌طور که در گزارش‌های قبلی به استحضار رسانیده بودم، حسب توافق مابین «تیم دانشگاه» و «بنیاد مسکن»، ساخت خانه‌ها بر عهده بنیاد قرارگرفته و ساخت تصفیه‌خانه فاضلاب، مزرعه خورشیدی، خانه روستایی و یحتمل درمانگاه بر عهده «تیم دانشگاه» است. بعلاوه نمای خانه‌ها با «کاه‌گل سنتی» خواهد بود که دانشکده معماری دانشگاه کردستان به سرپرستی دکتر ویسی آن را طراحی کرده‌اند. هزینه آن را هم تیم دانشگاه پذیرفته؛ اما استفاده از تکنولوژی «ت ـ د ـ پ» از دو منظر مسئله‌ساز شده است. نخست آنکه زمانی که ما پروژه بازسازی دهکده امید را بر عهده گرفتیم تعداد منازل ۷۵ واحد بود؛ اما با توجه به مهاجرت معکوسی که از آن زمان صورت گرفته تعداد واحدهایی که می‌بایستی ساخته شوند دو برابر شده و تقریباً به ۱۴۰واحد رسیده است. از سوی دیگر به‌واسطه بالا رفتن شدید قیمت ارز، هزینه «ت ـ د ـ پ» هم سه برابر شده و با احتساب سقف و دیوارها بالغ‌بر ۴میلیون تومان برای هر واحد برآورد می‌شود که بر عهده تیم دانشگاه است.

اگر ما فقط برای ۷۵واحد اولیه که در زلزله کاملاً از بین رفته‌اند هزینه‌های «ت ـ د ـ پ» را تأمین نماییم تکلیف ۷۰واحدی که اضافه‌شده‌اند معلق می‌ماند. بسیاری از آن‌ها ازنظر مالی در وضعیت بهتری از ساکنین فعلی قرار ندارند بنابراین کمک نکردن به آن‌ها صرفاً به‌واسطه آنکه به هنگام وقوع زلزله در آنجا نبوده‌اند خیلی استدلال عادلانه‌ای نیست. بعلاوه اگر ما به مهاجرین جدید کمک نکنیم بسیاری از آن‌ها برای ارزان تمام شدن هزینه ساخت از همان روش سنتی استفاده خواهند کرد. درنتیجه همه تلاش‌های ما به‌منظور تحقق توسعه پایدار در دهکده امید ناقص و نصفه‌نیمه می‌شود. از سویی دیگر، اگر هم که بخواهیم همه واحدها را با استفاده از تکنولوژی جدید بسازیم در آن صورت با یک هزینه پیش‌بینی‌نشده بالغ‌بر نیم میلیارد تومان مواجه می‌شویم.

 با مذاکراتی که با اهالی روستا داشتیم توافق شد که برای آن دسته از ساکنین که معلولیت داشته،  زیر نظر بهزیستی به سر می‌برند، در جریان زلزله نان‌آورشان را ازدست‌داده‌اند، تحت پوشش کمیته امداد هستند و یا به‌واسطه زلزله خسارات سنگینی به آنان واردشده، هیچ هزینه‌ای پرداخت نکنند و تیم دانشگاه کلیه هزینه‌هایشان را تقبل نماید. برای مابقی ساکنین هم توافق نمودیم که ۷۰۰هزار تومان از هزینه‌ها را آن‌ها پرداخت نمایند و مابقی را تیم دانشگاه. مشابه همین فرمول را برای ساکنین جدید هم لحاظ بنماییم.

 

۲ – خرید زمین توسط تیم دانشگاه

مشکل دومی که با آن روبرو شده‌ایم پیچیده تراست. همان‌طور که گفته شد، تعداد ساکنین روستا از زمان زلزله تقریباً دو برابر شده و بسیاری از آن‌ها فاقد زمین هستند که بالطبع «بنیاد مسکن» نمی‌تواند برای آنان خانه‌ای بسازد. بعلاوه در روستای امید یک تپه نسبتاً بزرگی وجود دارد که ۸خانوار مدعی‌اند که بر روی آن زمین دارند؛ اما «میراث فرهنگی» و بنیاد مسکن اجازه ساخت‌وساز بر روی تپه را هم به‌واسطه سست بودن خاک تپه وهم به‌واسطه قدمت تپه که ممکن است آثار باستانی در آن وجود داشته باشد نمی‌دهند. به نظر می‌رسد که ما بالاجبار مجبور به خرید زمین در امید و تبدیل کاربری آن از کشاورزی به مسکونی می‌باشیم. بخشی از زمین خریداری‌شده را می‌توانیم با شرایطی به روستائیان فاقد زمین جهت ساخت منزل واگذار نماییم. بعلاوه در آن زمین می‌توانیم خانه روستا و در صورت نیاز درمانگاه هم احداث نماییم.

خرید زمین، استفاده از تکنولوژی «ت ـ د ـ پ» در ساخت منازل و انتخاب نمای کاه‌گلی سنتی برای روکار منازل بعلاوه پیاده‌روها و سنگفرش کوچه‌های روستا یقیناً بودجه‌های هنگفتی را به ما تحمیل خواهند نمود که در برآوردهای اولیه ما لحاظ نشده بودند. این خطر وجود دارد که این هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده ممکن است ما را در تحقق طرح‌های اصلی‌مان با مشکلات جدی روبرو سازد. به‌هرحال برای بررسی این معضلات با همکاران در منطقه مجدداً این هفته عازم امید هستیم.

صادق زیباکلام

هفتم خرداد۱۳۹۷ 

ارسال نظر :  
نام :
پست الکترونیک :
نظر :

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به دکتر زیبا کلام می باشد . طراح سایت : شرکت ایران طراح