گفتگو اخبار مقاله ها کتاب ها

 

 فایل صوتی پیشگفتار کتاب توقیف‌شده رضاشاه اثر صادق زیباکلام
  آنچه ابراهیم یزدی، صادق قطب‌زاده و ابوالحسن بنی‌صدر به نقل از امام در نوفل‌نوشاتو بیان می‌کردند، باورهای واقعی امام بودند.
 نشست روزنامه شرق با حضور صادق زیباکلالام و احمد شیرزاد
 صادق زیباکلام و روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری | بخش دوم
 صادق زیباکلام و روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری | بخش اول
 نامه سرگشاده به رئیس‌جمهور: دعوت از زنان، اهل سنت و کردها و مشاور یهودی در دولت جدید
 نگذاریم احمدی‌نژادیسم بازگردد
 اگر احمدي‌نژاد تاييد صلاحیت شود، با روحاني به دور دوم انتخابات مي‌روند.
 تاثیر فقدان هاشمی همچون رد صلاحیتش است
 پیام تسلیت صادق زیباکلام در پی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
 گزارش سخنرانی صادق زیباکلام در پارلمان بریتانیا: گام‌های کوچک برای اصلاحات سیاسی
 اربعین را سیاسی نکنیم
 

1

 

 

تاریخ انتشار : 1396/01/31

اگر احمدي‌نژاد تاييد صلاحیت شود، با روحاني به دور دوم انتخابات مي‌روند.

 روزنامه اعتماد

 ۳۱ فروردين ۱۳۹۶

 پس از كانديداتوري احمدي‌نژاد در انتخابات رياست‌جمهوري، اكثر ناظران سياسي بر رد صلاحيت او تأکید كردند. بااین‌حال، برخي معتقدند احمدي‌نژاد تنها فردي نخواهد بود كه در اين انتخابات رد صلاحيت خواهد شد. در بازار شايعات سياسي، زمزمه‌هايي نيز درباره رد صلاحيت شخصیت‌های ديگر به گوش مي‌رسد. متن زير گفت‌وگويي است با صادق زيباكلام درباره انتخابات رياست‌جمهوري پيچيده‌اي كه در راه است.

به نظر شما، با توجه به اعتراضات اصولگرايان به كانديداتوري احمدي‌نژاد، به‌ویژه ‌نامه‌اي كه احمد توكلي در ضرورت رد صلاحيت احمدي‌نژاد نوشت، شوراي نگهبان صلاحيت احمدي‌نژاد را تأیید مي‌كند؟

در اين زمينه دو ملاحظه وجود دارد. ملاحظه اول به فلسفه سياسي برمي‌گردد و آن اينكه شما هر طور كه دموكراسي و مردم‌سالاری را تعريف كنيد، اين يك اصل مبنايي در آن است كه يك نفر بتواند نامزد رياست‌جمهوري شود و مردم بتوانند به او رأی بدهند. شما به هر دليلي مانع تحقق اين اصل شويد و يك نهاد به‌جای مردم تصميم بگيرد و بگويد آقاي احمدي‌نژاد نمي‌تواند در انتخابات شركت كند ولي صادق زيباكلام مي‌تواند در انتخابات شركت كند، اين كار مغاير با مردم‌سالاری است.

منتقدان مي‌گويند احمدي‌نژاد جرائمی مرتكب شده كه بايد در دادگاه به آن‌ها رسيدگي شود و اگر تبرئه شد، مي‌تواند نامزد
رياست‌جمهوري شود.

من فلسفه كلي‌اش را گفتم؛ اما قانون جمهوري اسلامي مي‌گويد وزارت اطلاعات و دادگستري و نيروي انتظامي و ثبت‌احوال بايد درباره صلاحيت افراد براي كانديداتوري در انتخابات اظهارنظر كنند. اگر اين چهار مرجع بگويند شركت آقاي احمدي‌نژاد در انتخابات بلامانع است، ديگر نه آقاي توكلي نه شوراي نگهبان و نه هيچ نهاد ديگري نمي‌تواند مانع از شركت احمدي‌نژاد در انتخابات رياست‌جمهوري شود.

حالا با توجه به اين اصل و شرايط موجود، فكر مي‌كنيد احمدي‌نژاد از فيلتر شوراي نگهبان رد مي‌شود؟

من فكر مي‌كنم به‌واسطه مطالبي كه عليه احمدي‌نژاد در قوه قضاييه وجود دارد، كار احمدي‌نژاد براي ورود به انتخابات تا حدي دشوار است. ولي اگر اين چهار مرجع حكم يا سندي عليه احمدي‌نژاد به شوراي نگهبان ارائه نكنند كه ناقض شرايط لازم براي كانديداتوري در انتخابات باشد، شوراي نگهبان نمي‌تواند احمدي‌نژاد را رد صلاحيت كند. اين كار خلاف قانون است.

شما هنوز معتقديد احمدي‌نژاد بين ١٠ تا ١٥ ميليون رأی دارد؟

بله، به نظر من ثبت‌نام احمدي‌نژاد در شرايط خاص كنوني، حتي آن ١٠ تا ١٥ ميليون رأی را هم به‌مراتب بيشتر كرده است.

ولي بخشي از رأی احمدي‌نژاد در سال ٨٨، رأی سنتي اصولگرايان بود و الآن قاليباف و رييسي از جناح اصولگرا، رقيب احمدي‌نژادند.

بله، اما به نظر من رأی سنتي اصولگرايان به قاليباف و رييسي نمي‌رسد. يعني اين احمدي‌نژاد است كه آن رأی سنتي را تصاحب مي‌كند. آن رأی در غياب احمدي‌نژاد به قاليباف و رييسي مي‌رسد ولي اگر احمدي‌نژاد در ميدان رقابت باشد، قاليباف و رييسي بايد با بخش عمده آن رأی وداع كنند!

ظاهراً در اين نكته ترديدي نيست كه كانديداتوري احمدي‌نژاد به ضرر اصولگرايان است ولي آيا به ضرر روحاني هم هست؟

درمجموع اگر احمدي‌نژاد رد صلاحيت شود، پيروزي روحاني قطعي است. يعني آقاي روحاني با دست‌بسته هم قاليباف و رييسي را شكست مي‌دهد؛ اما حضور احمدي‌نژاد، با توجه به آن ١٠ تا ١٥ ميليون رأیی كه كاريزماي احمدي‌نژاد براي او تضمين مي‌كند، كار روحاني را بسيار دشوار خواهد كرد.

احمدي‌نژاد در مصاحبه‌هاي روزهاي اخيرش، جواب شفافي به اين سؤال نداده است كه آيا براي ثبت‌نام در انتخابات، اخیراً با رهبري گفت‌وگويي داشته يا نه.

اين هنر احمدي‌نژاد است كه هميشه توپ را در زمين ديگران مي‌اندازد. يعني احمدي‌نژاد كاري كرده است كه مقام معظم رهبري بگويند كه آيا نظرشان درباره شركت احمدي‌نژاد در انتخابات تغيير كرده يا نه. تا جايي كه ما مي‌دانيم، مقام معظم رهبري نظرشان را عوض نكرده‌اند. يعني چيزي نگفته‌اند كه نشان دهد نظرشان عوض شده است.

شايعاتي هم درباره رد صلاحيت حسن روحاني وجود دارد. به نظرتان ممكن است این‌طور شود؟

اين تحليل هم وجود دارد كه مي‌گويد ثبت‌نام احمدي‌نژاد براي رد صلاحيت روحاني است. يعني احمدي‌نژاد و بقايي رد صلاحيت شوند كه راه باز شود براي رد صلاحيت حسن روحاني. مثل داستان سال ٩٢ كه آقاي مشايي رد صلاحيت شد و مرحوم هاشمي‌رفسنجاني هم رد صلاحيت شدند.

اين عجيب نيست كه دو رييس‌جمهور اخير نظام كه يكي از آن‌ها رييس‌جمهور مستقر هم هست، رد صلاحيت شوند؟

بله، خيلي عجيب است و هزينه زيادي به نظام تحميل مي‌كند. ولي ممكن است كه مصالح ايجاب كند كه چنين كاري بكنند.

شوراي نگهبان با استناد به چه دليلي ممكن است روحاني را رد صلاحيت كند؟

ممكن است بگويند عملكرد اقتصادي دولت روحاني بالا نبوده، برجام چنانكه بایدوشاید به بار ننشسته و اشتغال بالا نرفته و مملكت در ركود است و...

اين امور منطقاً ربطي به شوراي نگهبان دارد؟

مسلماً شوراي نگهبان براي رد صلاحيت احتمالي روحاني، هيچ دليل حقوقي‌اي نمي‌تواند اقامه كند و بايد متشبث شود به يك سري عذر و بهانه.

اگر اين اتفاق بيفتد، در اين صورت مشاركت مردم در انتخابات چه وضعي پيدا خواهد كرد؟

اگر روحاني رد صلاحيت شود، اصلاح‌طلبان بايد سبك و سنگين كنند.

آيا ممكن است صندلي خالي رياست مجمع تشخيص مصلحت نظام، براي آقاي روحاني همچنان خالي مانده باشد؟

ممكن است. يعني به روحاني بگويند شما ردصلاحيت شدي و برو رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام باش. ولي همه ما مي‌دانيم رياست مجمع تشخيص مصلحت، يك جايگاه تشريفاتي است؛ لذا اين كار اصولي نيست كه روحاني را با دست پس بزنند و با پا
پيش بكشند.

آقاي مصلحي هم كانديداتوري احمدي‌نژاد را تلاش براي خلق فتنه‌اي و اقدامي در تقابل با نظام مي‌بينند. شما اين نظر را قبول داريد؟

نه. من اصلاً تحليل آقاي مصلحي را قبول ندارم و فكر مي‌كنم نظر ايشان تحت تأثیر اختلافاتي است كه با احمدي‌نژاد داشتند و احمدي‌نژاد هم ايشان را موقتاً از كابينه اخراج كرد. از نظر من، عملكرد احمدي‌نژاد در آن هشت سال بسيار منفي بود ولي اگر نصف به‌علاوه يك مردم خواهان رياست‌جمهوري احمدي‌نژاد باشند، اصولگرايان نبايد سد راه مردم‌سالاری شوند.

نهایتاً فكر مي‌كنيد چه كسي شانس اول رياست‌جمهوري است؟

روحاني را شانس اول مي‌دانم ولي اگر احمدي‌نژاد تأیید صلاحيت شود، فكر مي‌كنم كار احمدي‌نژاد و روحاني به دور دوم انتخابات كشيده مي‌شود ولي نهایتاً خرد جمعي مردم ايران، موجب پيروزي روحاني بر احمدي‌نژاد خواهد شد.

 

ارسال نظر :  
نام :
پست الکترونیک :
نظر :

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به دکتر زیبا کلام می باشد . طراح سایت : شرکت ایران طراح