گفتگو اخبار مقاله ها کتاب ها

 

 فایل صوتی پیشگفتار کتاب توقیف‌شده رضاشاه اثر صادق زیباکلام
  آنچه ابراهیم یزدی، صادق قطب‌زاده و ابوالحسن بنی‌صدر به نقل از امام در نوفل‌نوشاتو بیان می‌کردند، باورهای واقعی امام بودند.
 نشست روزنامه شرق با حضور صادق زیباکلالام و احمد شیرزاد
 صادق زیباکلام و روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری | بخش دوم
 صادق زیباکلام و روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری | بخش اول
 نامه سرگشاده به رئیس‌جمهور: دعوت از زنان، اهل سنت و کردها و مشاور یهودی در دولت جدید
 نگذاریم احمدی‌نژادیسم بازگردد
 اگر احمدي‌نژاد تاييد صلاحیت شود، با روحاني به دور دوم انتخابات مي‌روند.
 تاثیر فقدان هاشمی همچون رد صلاحیتش است
 پیام تسلیت صادق زیباکلام در پی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
 گزارش سخنرانی صادق زیباکلام در پارلمان بریتانیا: گام‌های کوچک برای اصلاحات سیاسی
 اربعین را سیاسی نکنیم
 

1

 

 

تاریخ انتشار : 1395/08/26

مردم سالاری دینی در ایران و مردم سالاری لیبرال در آمریکا

سایت انتخاب خبر

25 آبان 1395

دکتر صادق زیباکلام در گفتگو با خبرنگار انتخاب خبر تأکید کرد: اغلب می‌دانیم که در سال ۱۳۸۸ بیش از ۹۰ درصد معترضین به نتیجه انتخابات ۲۲ خرداد اقشار و لایه‌های تحصیل‌کرده جامعه بودند و در آمریکا هم شاهد هستیم که بسیاری از تظاهرکنندگان این روزها دانشجویان، نویسندگان و فعالان مدنی هستند.
وی افزود: در این میان، نوع برخورد دو نظام حاکمیتی ایران و آمریکا با معترضین انتخابات در سال ۱۳۸۸ ایران و ۱۳۹۵ آمریکا بسیار جالب‌توجه بود.
این تحلیلگر سیاسی در توضیح مقصود خود اظهار داشت: اکنون نزدیک به ۵ روز می‌شود که ما شاهد اعتراضات گسترده دانشجویان، عمدتاً و جوانان در آمریکا نسبت به انتخاب آقای ترامپ هستیم. در این راستا معترضین در خیابان‌ها تظاهرات و راهپیمایی کردند، خیابان‌ها را بند آوردند، اما ببینید نه یک گلوله شلیک شد و نه یک دستگیری اتفاق افتاد و نه کسی مجروح و کشته شد و نه به کسی تیراندازی شده است.
زیباکلام ادامه داد: درواقع می‌توان نحوه برخورد حاکمیت آمریکا با معترضین در انتخابات را با نحوه برخورد حاکمیت جمهوری اسلامی ایران یا حاکمیت مردم‌سالاری دینی با معترضین مقایسه کرد.
این کارشناس سیاسی تصریح کرد: آقای ترامپ بااینکه پیروز انتخابات است نه یک کلمه به معترضین توهین کرده، نه یک کلمه به آن‌ها ناسزا گفته و اصلاً هیچ‌گونه واکنشی نشان نداده است.
وی تأکید کرد: با گذشت ۵ روز از اعتصابات و تظاهرات گسترده آمریکایی‌ها نسبت به انتخابات آمریکا و پیروزی آقای ترامپ، نه یک نفر بازداشت شده، نه یک نفر روانه زندان گوانتانامو که معادل بازداشتگاه کهریزک ایران است شده و نه هیچ‌یک از اتفاقات دیگری که در انتخابات ۱۳۸۸ ایران رخ داد در آمریکا اتفاق افتاده است.
زیباکلام در پاسخ به این سؤال که آیا نحوه مواجهه حاکمیت آمریکا با معترضین به ذات نظام سیاسی آمریکا که مخالفین را تحمل می‌کند بازمی‌گردد، گفت: بله دقیقاً همین‌طور است. اگر به یاد داشته باشید حدود ۴ سال پیش هم همگی شاهد تظاهرات نسبتاً گسترده‌ای بودیم که تحت «جنبش وال‌استریت» در آمریکا به راه افتاده بود. همان جنبشی که تحت عنوان «۹۹ درصد و ۱ درصد» معروف شده بود و آمریکایی‌ها می‌گفتند تمام ثروت آمریکا متعلق به یک درصد جامعه آمریکا و ۹۹ درصد هیچ ثروتی ندارند.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: بااینکه آن اعتراضات گسترده بود و نزدیک به چندین ماه جریان پیدا کرد و هفته‌ها و روزها خیابان معروف وال‌استریت که مرکز تجاری نیویورک است توسط معترضین اشغال شده بود، اما در جریان این اعتراضات هم نه کسی کشته و مجروح شد، نه کسی محاکمه شد و نه حکومت آمریکا معترضین وال‌استریت را متهم کرد که آن‌ها از بیگانگان هم‌زمان دستور می‌گرفتند.
زیباکلام تصریح کرد: جالب اینکه امروز هم ما شاهد هستیم که مقامات آمریکایی معترضین را خطاب قرار نمی‌دهند که فریب‌خورده هستند، آن‌ها از ایران و عربستان خط می‌گیرند، آن‌ها از داعش خط می‌گیرند و این نوع سؤالات و در کل خیلی عادی با معترضین به انتخاب آقای ترامپ برخورد می‌شود.
این تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد: احتمالاً چند روزی این تظاهرات ادامه پیدا خواهد کرد. حالا ممکن است اعتراضات حالت شدیدتر یا خفیف‌تر پیدا کند، اما سرانجام این اعتراضات پایان می‌پذیرد و به تاریخ می‌پیوندد.
وی در ادامه با اشاره به رویدادهای پساانتخاباتی سال ۱۳۸۸ ایران تأکید کرد: پس از توصیف مواجهه حاکمیت آمریکا با معترضین بهتر است به نوع برخورد حاکمیت جمهوری اسلامی ایران و نظام مردم‌سالاری دینی ایران با معترضین پرداخت.
این کارشناس سیاسی تصریح کرد: وقتی نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که در جامعه خودمان بعد از ۷ سال هنوز که هنوز است صحبت از فتنه است، صحبت از آن تظاهرات است، عده‌ای هنوز به دلیل حوادث اتفاق افتاده در سال ۱۳۸۸ در حصر هستند، عده‌ای هنوز در زندان هستند.
دکتر صادق زیباکلام در پایان گفت: من فکر می‌کنم می‌شود مقادیر زیادی درباره مقایسه نظام مردم‌سالاری دینی و نظام مردم‌سالاری لیبرال کتاب نوشت، سخنرانی کرد، کنفرانس و همایش گذاشت، مقاله نوشت، ولی درعین‌حال مقایسه همین نوع برخوردی که نظام آمریکا با معترضین در انتخابات داشته است و نوع برخوردی که نظام جمهوری اسلامی ایران با معترضین در سال ۱۳۸۸ داشته است به بهترین وجه و به زیباترین وجه تفاوت مردم‌سالاری دینی در ایران و مردم‌سالاری لیبرال در آمریکا را به نمایش می‌گذارد.ارسال نظر :  
نام :
پست الکترونیک :
نظر :

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به دکتر زیبا کلام می باشد . طراح سایت : شرکت ایران طراح