گفتگو اخبار مقاله ها کتاب ها

 

  آنچه ابراهیم یزدی، صادق قطب‌زاده و ابوالحسن بنی‌صدر به نقل از امام در نوفل‌نوشاتو بیان می‌کردند، باورهای واقعی امام بودند.
 نشست روزنامه شرق با حضور صادق زیباکلالام و احمد شیرزاد
 صادق زیباکلام و روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری | بخش دوم
 صادق زیباکلام و روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری | بخش اول
 نامه سرگشاده به رئیس‌جمهور: دعوت از زنان، اهل سنت و کردها و مشاور یهودی در دولت جدید
 نگذاریم احمدی‌نژادیسم بازگردد
 اگر احمدي‌نژاد تاييد صلاحیت شود، با روحاني به دور دوم انتخابات مي‌روند.
 تاثیر فقدان هاشمی همچون رد صلاحیتش است
 پیام تسلیت صادق زیباکلام در پی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
 گزارش سخنرانی صادق زیباکلام در پارلمان بریتانیا: گام‌های کوچک برای اصلاحات سیاسی
 اربعین را سیاسی نکنیم
 مردم سالاری دینی در ایران و مردم سالاری لیبرال در آمریکا
 

1

 

 

تاریخ انتشار : 1395/06/29

دعوت پارلمان انگلیس از صادق زیباکلام

 روزنامه آرمان

28 شهریور 1395

 آرمان امروز- احسان اسقایی: دعوت‌نامه‌ای به آدرس ایران برای دکتر صادق زیباکلام. مبدأ ارسال پارلمان انگلیس بود. این دعوت‌نامه‌ها را شاید می‌توان نشانه‌ای از آغاز ارتباطات جدید غرب با اساتید ایرانی دانست. همان غربی که صادق زیباکلام در کتاب «غرب چگونه غرب شد؟» به سیر صعودی این بخش از کره خاکی پرداخت و حالا هم غرب از «صادق زیباکلام» دعوت کرده است. او صراحت را ویژگی بارز خود می‌داند و سایرین هم آن را تأیید می‌کنند. پس بر همین مبناست که بی‌توجه به مواضع فرصت‌طلبانه و حتی صلح‌طلبانه به بیان دیدگاهش درباره غرب و کشورهای آن می‌پردازد. شاید از همین رو بود که برای نخستین بار پارلمان بریتانیا از یک استاد ایرانی برای سخنرانی دعوت می‌کند؛ دعوتی که در درون خود پیام‌های بسیار دارد و دولت‌ها هم نقشی در آن ندارند. در این راستا روز گذشته صادق زیباکلام درباره ابعاد دعوت به پارلمان بریتانیا با «آرمان امروز» به گفت‌وگو پرداخت که در ادامه می‌خوانید.

در خبرها آمده بود که به پارلمان انگلستان دعوت‌شده‌اید. چه احساسی دارید؟

 از شنیدن این خبر خیلی خوشحال هستم و این  افتخاری برای بنده به‌عنوان یک دانشگاهی  است که پارلمان انگلستان از بنده  برای سخنرانی دعوت کرده است.

اما آقای دکتر!  در فضای داخلی این پیش‌بینی وجود دارد که مخالفان شما، به فضاسازی روی‌آورند تا اهمیت این سفر را کمرنگ کنند به‌نحوی‌که شما را غرب‌زده بخوانند. پاسخ شما چیست؟

 من پاسخی برای این نظرها ندارم و چندان این حرف‌ها را جدی نمی‌گیرم که برخی همواره من را غرب‌زده می‌دانند، زیرا  یک آزاداندیش هستم و هفته‌ای چند بار در روزنامه وزین شما مطلب می‌نویسم و مردم مطالب من را مطالعه می‌کنند و صفحه من در اینستاگرام نزدیک به دویست هزار عضو دارد. فکر می‌کنم مطالبی که می‌گویم و می‌نویسم بهترین داور است که من به وطن و انقلاب وفادار و یا غرب‌زده هستم! احساس سرافکندگی از این دعوت نمی‌کنم و این دعوت مایه افتخار من است.

قبلاً هم کسی را از ایران به پارلمان انگلستان دعوت کرده‌اند؟

تا آنجایی که من می‌دانم خیر، چه قبل و چه بعد از انقلاب در یاد ندارم کسی را دعوت کرده باشند. البته کل پارلمان بنده را دعوت نکرده‌اند، بلکه کمیته‌ای از نمایندگان  محافظه‌کار و سوسیال‌دموکرات  من را دعوت کرده‌اند و قرار است درباره چشم‌انداز روابط ایران- انگلستان سخنرانی کنم.

به چه شکل با شما تماس گرفتند؟

 من با سفارت انگلستان هیچ تماسی ندارم و در ماه مبارک رمضان با من تماس گرفتند که اگر از شما دعوت شود حاضر هستید که در انگلستان سخنرانی کنید و من گفتم، بله حاضرم و امروز این دعوت‌نامه به دست من رسیده است.

نهاد‌های دولتی درباره این موضوع چه نظری دارند؟

 من به‌عنوان یک قاعده کلی برای این‌که سوءتفاهمی به وجود نیاید آن‌ها را در جریان این‌گونه دعوت‌ها می‌گذارم.

این دعوت را به اطلاع مسئولان رساندید؟

 بله، این دعوت را حدود دو هفته پیش به اطلاع وزارتخانه‌های اطلاعات و خارجه رساندم و من هم قصد پاسخ به دعوت را دارم.

اعلام نکردند که می‌توانید بروید یا خیر؟

از وزارت خارجه تماس گرفتند و  توضیحاتی خواستند که من هم پاسخ دادم، اما نگفتند که موافق نیستیم.

و اگر وزارتخانه‌های مربوطه مخالف سفر شما باشند، چه می‌کنید؟

اگر کتبی و شفاهی مخالفتی صورت بگیرد، به پارلمان انگلستان نخواهم رفت و کاری نخواهم کرد که مقامات دولت جمهوری اسلامی ایران فکر بدی ‌کنند.

قبلاً هم از شما دعوت شده بود؟

  نه.کاردار غیر مقیم تقاضای ملاقات با من را داشت و از طریق وزارت خارجه این درخواست را  از من کردند و در دانشگاه تهران با من دیدار کردند.

در این ملاقات چه می‌گذرد؟

 شاید باورتان نشود در این ملاقات همان چیزهایی گفته می‌شود که من در روزنامه آرمان امروز می‌نویسم و در سخنرانی‌ها می‌گویم، یعنی چیز خاص و فوق‌العاده‌ای نیست، چون من  خبر خاصی ندارم  و آنچه در این ملاقات می‌گویم نظر شخصی خودم هست.

اعضای خانواده شما  از این دعوت خوشحال‌اند؟

 نه هیچ‌کدام خوشحال نیستند

حتی مادرتان؟

 مادرم حدود دو هفته است که به زیارت کربلا رفته‌ و اگر مطلع شوند که پارلمان انگلستان از من دعوت کرده، اولین و تنها جمله ایشان این است که «مادر جان ای‌کاش به‌جای این موارد، به دنبال آخرتت باشی».

ارسال نظر :  
نام :
پست الکترونیک :
نظر :

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به دکتر زیبا کلام می باشد . طراح سایت : شرکت ایران طراح