گفتگو اخبار مقاله ها کتاب ها

 

 نشست روزنامه شرق با حضور صادق زیباکلالام و احمد شیرزاد
 صادق زیباکلام و روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری | بخش دوم
 صادق زیباکلام و روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری | بخش اول
 نامه سرگشاده به رئیس‌جمهور: دعوت از زنان، اهل سنت و کردها و مشاور یهودی در دولت جدید
 نگذاریم احمدی‌نژادیسم بازگردد
 اگر احمدي‌نژاد تاييد صلاحیت شود، با روحاني به دور دوم انتخابات مي‌روند.
 تاثیر فقدان هاشمی همچون رد صلاحیتش است
 پیام تسلیت صادق زیباکلام در پی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
 گزارش سخنرانی صادق زیباکلام در پارلمان بریتانیا: گام‌های کوچک برای اصلاحات سیاسی
 اربعین را سیاسی نکنیم
 مردم سالاری دینی در ایران و مردم سالاری لیبرال در آمریکا
 جريان آمريكاستيز از پيروزي ترامپ خوشحال است.
 

1

 

 

تاریخ انتشار : 1395/06/03

نامه سرگشاده به وزیر دفاع سردار حسین دهقان

 روزنامه آرمان

2 شهریور 1395

 بسمه‌تعالی

سرور عزیز و مکرم

سردار والامقام حسین دهقان

وزیر محترم دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران شیدالله ارکانه

 با سلام و تحیات، همان‌گونه که مستحضرند خبر استفاده از بمب‌افکن‌های روسیه از پایگاه نوژه در همدان به‌سرعت در صدر اخبار منطقه قرار گرفت. آنچه اسباب این شگفتی شد فقدان هرگونه پیش‌زمینه قبلی و سکوت مسئولین در قبال این خبر بود. قصد بنده از نوشتن این نامه به محضرتان به‌هیچ‌روی ورود به چندوچون آن نیست. هدفم بیشتر پرداختن به اظهارنظرتان در پاسخ به برخی از نمایندگان محترم مجلس می‌باشد که در مقام پرسش از چندوچون این موضوع برآمده بودند. حضرت‌عالی فرمودید که «تصمیم نظام بوده و ارتباطی به مجلس پیدا نمی‌کند».

سردار دهقان عزیز

پاسختان دو ایراد اساسی پیدا می‌کند. نخست آنکه «نظام» یک مقوله مجرد و انتزاعی نیست که پیرامون مسائل مهم مملکتی تصمیم‌گیری نماید. نظام یعنی ارکان، نهادها، دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف مدیریتی، تصمیم‌گیری و اجرایی کشور که نقش، وظیفه و جایگاه هرکدام در قانون اساسی تعریف و تعیین‌شده است. به‌عبارت‌دیگر، «نظام» یعنی قوه مجریه، مقننه، قضاییه، مجمع تشخیص و... که شرح وظایف، حدود اختیارات و مسئولیت‌های هرکدام در قانون اساسی تعریف ‌شده.

 اشکال دوم پاسختان بسیار عمیق‌تر و جدی‌تر است. در هر نظام مبتنی بر مردم‌سالاری، ازجمله نظام خودمان، قدرت، اختیارات و مسئولیت هر دستگاهی، همواره و در کنارش ضرورت پاسخگو بودن آن دستگاه و اینکه به کدام نهاد و مرجع می‌بایستی پاسخگو باشد هم تعریف‌شده. قدرت و اختیارات بدون پاسخگویی تعریف نمی‌شود. واضح هم هست که چرا فلسفه و ضرورت «پاسخگویی» اساس و بنیان مردم‌سالاری را تشکیل می‌دهد. چون همواره این احتمال وجود دارد که تصمیم یا سیاست اتخاذشده درست نبوده باشد. وظیفه این داوری و حصول اطمینان از اینکه تصمیمات و سیاست‌های اتخاذشده توسط ارکان مختلف قدرت، مسئولین و دستگاه‌های اجرایی جدای از آنکه منطبق بر قوانین بوده‌اند، درعین‌حال هم تصمیمات پخته و به نفع مردم و کشورمی باشند، بر عهده مجلس گذارده شده که تشکیل از جمعی از نخبگان و عقلای کشور که به انتخاب مردم انتخاب‌شده‌اند. در نظام خودمان هم جایگاه مجلس بسیار مهم تعریف‌شده که حق دارد «در کلیه امور کشور تحقیق و تفحص نماید». ازجمله بررسی پرواز بمب‌افکن‌های روسیه از پایگاه نوژه همدان.

 جناب سردار دهقان عزیز

اگر زبانم لال و خدای‌ناکرده بعدها معلوم شود که این تصمیم خیلی به نفع مصالح و منافع ملی کشور نبوده است، به نظر جنابعالی کدام نهاد و دستگاه می‌بایستی از بابت آن به نمایندگان مردم پاسخگو باشند؟

ایام به کام باد

صادق زیباکلام

دوم شهریورماه یک هزار و سیصد نودوپنج

 

ارسال نظر :  
نام :
پست الکترونیک :
نظر :

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به دکتر زیبا کلام می باشد . طراح سایت : شرکت ایران طراح