گفتگو اخبار مقاله ها کتاب ها

 

 فایل صوتی پیشگفتار کتاب توقیف‌شده رضاشاه اثر صادق زیباکلام
  آنچه ابراهیم یزدی، صادق قطب‌زاده و ابوالحسن بنی‌صدر به نقل از امام در نوفل‌نوشاتو بیان می‌کردند، باورهای واقعی امام بودند.
 نشست روزنامه شرق با حضور صادق زیباکلالام و احمد شیرزاد
 صادق زیباکلام و روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری | بخش دوم
 صادق زیباکلام و روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری | بخش اول
 نامه سرگشاده به رئیس‌جمهور: دعوت از زنان، اهل سنت و کردها و مشاور یهودی در دولت جدید
 نگذاریم احمدی‌نژادیسم بازگردد
 اگر احمدي‌نژاد تاييد صلاحیت شود، با روحاني به دور دوم انتخابات مي‌روند.
 تاثیر فقدان هاشمی همچون رد صلاحیتش است
 پیام تسلیت صادق زیباکلام در پی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
 گزارش سخنرانی صادق زیباکلام در پارلمان بریتانیا: گام‌های کوچک برای اصلاحات سیاسی
 اربعین را سیاسی نکنیم
 

1

 

 

تاریخ انتشار : 1388/05/08

روشنفكر را نمي‌‏توان به متعهد ‌‏‏و غيرمتعهد تقسيم‌‏بندي كرد

عضو هيات علمي دانشگاه تهران، گفت: از كسي هدايت و راهنمايي نخواهيد و تنها از حضرت حق راهنمايي طلب كنيد.

به گزارش "ايلنا" صادق زيبا كلام طي سخناني در جلسه مناظره‌‏اي باعنوان "روشنفكري ديني" از سوي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي در تالار دانشكده عمران اين دانشگاه برگزار شد، با اشاره به اينكه بحث روشنفكري ديني همواره از متداول ترين مباحث در ايران بوده است، عقب ماندگي جامعه ايران را از دلايل احتمالي حساسيت به اين مقوله دانست و افزود: برخلاف علوم طبيعي كه به راحتي مي توان آن را تعريف كرد در مباحث علوم انساني و غير دقيقه نمي‌‏توان به راحتي پديده ها را تعريف كرد، به اين معنا كه نمي‌‏توان تعريف دقيق و درستي از مفاهيمي نظير عدالت و دموكراسي كه مورد اجماع همه باشد، ارائه كرد. اين مساله در بحث روشنفكري ديني هم مصداق دارد و افراد مختلف تعاريف و ديدگاه‌‏هاي مختلفي در مورد اين مقوله دارند.

زيباكلام با اشاره به تعاريف مختلفي كه ممكن است در مورد روشنفكري ديني و روشنفكري ارائه شود، گفت: اگر از من بپرسيد پيشرفت و ترقي و هدايت جامعه را لزوما وظيفه روشنفكر نمي‌‏دانم،معتقدم روشنفكر, روشنكفر است و نمي‌‏توان او را به ديندار و غير ديندار, متعهد ‌‏و غير متعهد و نظاير آن تقسيم كرد، چرا كه معتقد هستم كسي كه روشنكفر است، فرقي نمي كند چه پسوندي داشته باشد. البته اين تقسيم بندي‌‏ها در نتيجه تحولات و تب و تاب ‌‏ايي بوجود آمده و پيدايش آنهايي دليل نبوده است.

وي با اشاره به حساسيت ايرانيان در مقاطع مختلف تاريخي نسبت به دلايل عقب ماندگي جامعه ايران، گفت:‌‏ كساني كه متوجه اين ضرورت شده اند، درصدد ترقي و پيشرفت ايران هستند، با اين تفاوت كه گروهي اين ترقي و تحول را در چارچوب دين مي‌‏خواهند و گروه ديگر به دنبال روشنفكري عرفي هستند. بر اين اساس مرحوم بازرگان, تقي‌‏زاده و سپهسالار خان هر سه روشنكفر هستند و تفاوت آنها فقط در مورد دين يا غير ديني و عرفي بودن روشنفكري است.
زيبا كلام در واكنش به بخشي از اظهارات رامين، مبني بر اينكه غربي‌‏ها اهل فكر نيستند و جامعه ايران بيشتر اهل تفكر هستند، گفت: آنچه عيان است چه حاجت به بيان است. فكر مي كنم در مورد اين بخش از اظهارات ايشان چيزي نگفتن بهترين پاسخ است.

وي با بيان اين مطلب كه حوزه و دانشگاه كاري به هم ندارند، گفت:‌‏ اين دو نهاد مثل آب و روغن هستند و قابل اختلاط نيستند و دليلي ندارد كه اين دو با هم پيوندي داشته باشند، چون اساسا كار كرد و كار ويژه‌‏هاي آنها با يكديگر متفاوت است و چيزي به نام وحدت حوزه و دانشگاه نمي تواند وجود داشته باشد، چرا كه كار حوزه با يقين آغاز مي شود در حالي كه در دانشگاه‌‏ها كار با ترديد آغاز مي شود. در دانشگاه افلاطون را مي‌‏خوانيم كه آن را نقد كنيم.

زيبا كلام خاطرنشان كرد: در مقطعي به لحاظ سياسي و مدتي بين اين دو نهاد ارتباط ايجاد شد، چرا كه هم در حوزه و هم در دانشگاه كساني بودند كه مخالف حكومت بودند اما نهايتا اين دو نهاد جدا از هم هستند و عليرغم تمام تلاش‌‏هايي كه در طول اين 27 سال صورت گرفته، اين دو ربطي به هم ندارند و پس از گذشت سالگرد وحدت حوزه و دانشگاه، عيسي به دين خود و موسي به دين خود.

وي در پايان سخنانش، گفت: هر روشنفكري كه خواسته تحول اساسي در جامعه‌‏اش ايجاد كند، موفق نشده است.

ارسال نظر :  
نام :
پست الکترونیک :
نظر :

 

 

تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به دکتر زیبا کلام می باشد . طراح سایت : شرکت ایران طراح